Czas wolny
w Pałacu Mortęgi


Pałac Mortęgi to idealne miejsce a wypoczynek na Mazurach z wieloma atrakcjami – m.in. jazdą konną, spacerami, wędkowaniem, uprawianiem sportów na świeżym powietrzu i szeregiem innych. Nasz kompleks mieści się na 14 hektarach starannie zagospodarowanego terenu. Znajdziemy tu zarybiony staw, idealny dla amatorów wędkarstwa, miejsca na ognisko i grill, salę gimnastyczną, salę gier oraz Domek Magdalenki – miejsce, gdzie dzieci mogą spędzić wesoło czas pod opieką profesjonalnych animatorek. Goście spragnieni relaksu odnajdą go w pałacowym SPA Magdaleny, oferującym zabiegi na ciało i twarz oraz masaże. Na kompleks SPA składają się trzy gabinety zabiegowe, pokój relaksu, sauny, łaźnia parowa oraz luksusowy basen.

WYPOCZYNEK W KONTAKCIE Z NATURĄ

Miłośnicy jazdy konnej będą mogli dosiąść dobrze przygotowanych koni, skorzystać z padoków i krytej ujeżdżalni, gdzie można zarówno doskonalić zdobyte już umiejętności lub rozpoczynać przygodę z jeździectwem pod okiem doświadczonych instruktorów. Tereny otaczające Pałac Mortęgi, czyli przepiękne Mazury, to głównie lasy i otwarte przestrzenie, które umożliwiają organizowanie konnych przejażdżek – wierzchem lub bryczką. Dzieci będą zachwycone mini zoo, gdzie mieszkają lokalne i egzotyczne zwierzęta. Dla wielu z nich będzie to pierwsza okazja, by zobaczyć je na żywo.

1.png

Basen

2.png

Sauny

3.png

TV

4.png

Sala gimnastyczna

5.png

Piłka nożna

6.png

Siatkówka

7.png

Koszykówka

8.png

Trampolina

9.png

Fitness

10.png

Piłkarzyki

11.png

Tenis stołowy

12.png

Animacje dla dzieci

13.png

Plac zabaw

14.png

Jazda konna

15.png

Bryczki

16.png

Mini zoo

17.png

Łowienie ryb

18.png

Grill

 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide
 • slide

ATRAKCJE W OKOLICY

OBIEKTY HISTORYCZNE

Ścieżka edukacyjna oraz ruiny Zamku Biskupów Chełmińskich w Lubawie - 6 km

Już w 1260 roku kroniki wspominają o drewnianym zameczku znajdującym się w widłach rzek Sandela i Jesionka. Ziemie tutejsze od 1246 roku należały do biskupstwa chełmińskiego, i chociaż stolicą była Chełmża to od połowy XIII wieku biskupi rezydowali głównie w Lubawie. W 1338 roku biskupi wójt objął zamek i miasto w swój urząd.


Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem 35 km

Impreza jest częścią obchodów Dni Grunwaldu.

Głównym punktem spotkania jest inscenizacja bitwy z okazji rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Na pole wychodzi ponad 1400 rycerzy, aby wziąć udział w największej plenerowej inscenizacji bitwy średniowiecznej na terenie naszego kraju. A wszystko to dzieje się na oczach ponad 100 tyś widzów.

Od 1998 roku spotyka się na polach pod Grunwaldem ponad 3000 miłośników średniowiecza z całego świata. Gościliśmy już przedstawicieli z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy a nawet Stanów Zjednoczonych.

Ruiny Zamku w Szymbarku - 33 km

Zamek został wzniesiony przez kapitułę pomezańską w latach siedemdziesiątych XIV w. i był drugim co do świetności zamkiem po malborskim. Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego stał się własnością rodu von Polentzów, którzy przebudowali go na rezydencję renesansową. Od 1699 r. należał do rodu Finck von Finckenstein. W 1857 r. część południową zamku przebudowano w stylu neogotyckim. Zamek został spalony w 1945 r. przez wojska radzieckie. Dobrze zachowały się mury obwodowe z 10 basztami. W listopadzie 1999 r. w ruinach zamku kręcono sceny do filmu „Król Olch” w reżyserii Volkera Schloendorffa. Koło Szymbarka znajduje się cmentarz rodziny von Finckenstein.

Zamek krzyżacki w Ostródzie 35 km

zamek_ostroda.gif


Pokrzyżacki zamek w Ostródzie usytuowany jest na północno-zachodnim krańcu średniowiecznego założenia urbanistycznego miasta, w pobliżu wschodniego nabrzeża Jeziora Drwęckiego u ujścia rzeki Drwęcy, od jej południowej strony.

Dawniej Drwęca uchodziła do jeziora dwoma ramionami, tworząc nad jego brzegiem wyspę – naturalne miejsce obronne, które Krzyżacy wykorzystali do wzniesienia swojej warowni. Pierwotnie, prawdopodobnie po 1270 roku, Krzyżacy zbudowali tu drewniany dwór rycerski otoczony palisadą wykonaną z bali z drewna, który od około 1300 roku stanowił siedzibę zakonnego wójta. W tym okresie rozpoczęli oni zagospodarowanie okolicznych ziem, przyznając liczne nadania przybywającym osadnikom i Prusom, których w tych czasach pozostało jednak już niewielu. Ostródzki dwór pełnił rolę administracyjnego, gospodarczego i wojskowego centrum, przy którym zaczęła powstawać niewielka początkowo osada.

Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku 54 km

Historia_Muzeum.jpg

Muzeum na wolnym powietrzu, zwane potocznie skansenem znajdujące się w Olsztynku

Biała Góra - most kolejowy 12 km

W malowniczo położonej kolonii Biała Góra pomiędzy morenami Warmii, gdzie płynie rzeka Drwęca, jest interesujący kamienny most o konstrukcji łukowej z jednym filarem.

Glaznoty 20 km

Glaznoty (niem. Marienfelde) założyli Krzyżacy w 1328 roku. Wieś leży na uboczu głównych dróg, 17 kilometrów na wschód od Lubawy i 26 kilometrów na południe od Ostródy. 3 kilometry od wsi leży Dylewska Góra (312 metrów). To najwyższe wzniesienie na terenie Warmii i Mazur.

Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie 51km

Muzeum oferuje aktywną formę edukacji, poprzez poznawanie przeszłości od jej wielu nieznanych dotąd stron wykorzystując do tego nowoczesne techniki. Na multimedialnych ekranach dotykowych i projekcjach (w tym realizowanych w technice 3D oraz tzw. rzeczywistości rozszerzonej!) prześledzimy dzieje zakonów rycerskich, głównie krzyżackiego od Ziemi Świętej po czasy współczesne, makiety zamków, animacje bitew i machin oblężniczych, technikę i strategię wojen, uzbrojenie ale i tajniki kuchni zamkowej, rzemiosł, życia codziennego mieszkańców zamków i miast. Wszystko w kontekście oryginalnych zabytków z dziejów Działdowszczyzny i terenów Państwa Krzyżackiego (w tym depozytów z Muzeum w Malborku, Olsztynie, Elblągu, Brodnicy i in.).

ATRAKCJE SPORTOWE

TRASY ROWEROWE mapka do pobrania


TRASY NORDIC WALKING MAPKA DO POBRANIA


Park linowy w Lubawie 6 km

Park linowy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubawie znajduje się na terenie Parku Miejskiego Łazienki Lubawskie.

Do dyspozycji odwiedzających jest łącznie ponad pół kilometra czystych emocji!

Trasy wiodą wyłącznie po drzewach, wśród ptaków i naturalnej zieleni.

Popisom odwiedzających przyglądają się kaczki, czarne łabędzie i kolorowe karasie.

Wyciąg narciarski "Kurza Góra" 15 km

Ośrodek narciarski "Kurza Góra" to przede wszystkim najdłuższa trasa zjazdowa w północnej Polsce, trzy zróżnicowane trasy narciarskie, zimowy park rozrywki dla dzieci oraz szkółka narciarska "Kurza Akademia". Ośrodek posiada pełne zaplecze m.in. strefę gastronomiczną, wypożyczalnię i serwis narciarski.


Strzelnica Tylice 9 km

dziewczynka-strzela.jpg

Strzelnica Tylice znajduje się w lesie jest obiektem otwartym, zadaszonym i oświetlonym. Prowadzi szkolenia strzeleckie z broni palnej. Strzelnica ofertuje szkolenia dla osób nie mających doświadczenia z bronią palną i dla osób związanych ze strzelectwem. Umawianie strzelań przez formularz na stronie.

TRAKCJE PRZYRODNICZE

Jezioro Hartowieckie i jezioro Kiełpińskie ok 14 km

Jezioro Hartowieckie - to eutroficzny zbiornik o mulistym i piaszczysto-mulistym dnie, na płyciznach porośnięte roślinnością zanurzoną. Powierzchnia jeziora to 68.6 hektara, a maksymalna głębokość to 5.2 metra. Akwen jest dobrze dostępny, a wokół jego brzegów umiejscowiono wiele pomostów wędkarskich. Co prawda przy akwenie nie ma strzeżonego kąpieliska, można jednak korzystać z dzikich plaż. Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy, czyli zakaz korzystania z łodzi silnikowych.

Będąc w okolicy jeziora Hartowieckiego warto zobaczyć zabytki pobliskiego Rybna oraz Welski Park Krajobrazowy.

Jezioro Kiełpińskie – jezioro położone na zachodnim skraju Garbu Lubawskiego w pobliżu wsi Kiełpiny i Rynek, jest wąskie i wydłużone, os jeziora przebiega z północnego zachodu na południowy wschód.

Powierzchnia jeziora wynosi 60,80 ha. Jest jednym z niewielu jezior, całkowicie otoczonych lasami, porastającymi stromo opadające brzegi akwenu. Pod względem wędkarskim występują w nim ryby takie jak: okoń, krąp, leszcz, płoć, lin, szczupak. Do niedawna występowały w nim także raki. Wokół jeziora biegnie szlak turystyczny, a miejscowości Rynek znajduje się ośrodek wypoczynkowy.

Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego 27 km

Obszar Parku położony jest w środkowej części Pojezierza Iławskiego i zajmuje powierzchnię 25 045 ha. Park otoczony jest otuliną o powierzchni 18 038 ha. Park i jego otulina znajdują się w granicach dwóch województw: warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego i obejmują fragmenty gmin: Stary Dzierzgoń, Susz, Iława i Zalewo.

Brodnicki Park Krajobrazowy 34 km

Brodnicki Park Krajobrazowy został utworzony w 1985 r., a jego powierzchnia wynosi 13674 ha. Park został utworzony w celu ochrony zalesionego obszaru Pojezierza Brodnickiego z jego bogactwem form polodowcowych.

Wyspa Wielki Bukowiec 56 km

Jest drugą co do wielkości wyspą najdłuższego polskiego jeziora – Jeziorak. Na wyspie znajdują się pozostałości grodziska, które zbudowały tu ludy Prusów (Pozemanów). Czas można spędzić na polu namiotowym. Wyspa ze stałym lądem połączona jest mocną 400-metrową groblą.


kuligi z ogniskiem


Zapraszamy na kuligi z ogniskiem. Zapewniamy przejazd bryczką lub saniami (5–8 osób) pieczenie kiełbasek przy ognisku, grzaniec (150 ml), gorącą herbatę.

Cena – 50 zł od osoby

REJSY, SPŁYWY KAJAKOWE

Rejs statkiem dookoła wyspy Wielkiej Żuławy z Iławy 24 km

Rejs rozpoczyna się w nowoczesnym porcie powstałym na południowym krańcu Jeziora Jeziorak w Iławie. Trasa wycieczki przebiega po wodach Jeziora Jeziorak, które jest najdłuższym oraz szóstym co do wielkości jeziorem w Polce. Akwen leży w obrębie Krajobrazowego Parku Pojezierza Iławskiego. Rejs po Jezioraku jest doskonałą okazją do podziwiania bogato rozwiniętej linii brzegowej z licznymi zatokami oraz półwyspami i wyspami, na których gnieżdżą się kormorany oraz czaple. Pośród 16 wysp na jeziorze znajduje się największa w Polsce wyspa śródlądowa - Żuława Wielka. O atrakcyjności jeziora stanowi jego ukształtowanie, które co roku przyciąga licznych żeglarzy oraz wędkarzy. Podczas rejsu pasażerowie mogą zwolnić tempo i poddać się urokom malowniczych krajobrazów. Rejs spacerowy to wyjątkowa okazja do relaksu i odpoczynku w otoczeniu przyrody.

Rejsy statkami żeglugi Ostródzko-Elbląskiej 36 km

n_1_8.jpg

Największą atrakcją Żeglugi Ostródzko - Elbląskiej są rejsy „Statkiem po trawie”. Turyści mają możliwość poznania niezwykle interesujących systemów wodnych Kanału Elbląskiego i Pętli Żuławskiej, zawierających obiekty sztuki hydrotechnicznej od stu kilkudziesięciu lat wykorzystujące tak modną dziś ekologiczną energię - energię wody.


REJS ŻAGLÓWKĄ PO JEZIORAKU 24KM

rejsy ze sternikiem


WYNAJEM ŁODZI MOTOROWEJ BEZ UPRAWNIEŃ 24KM

Łodzie z silnikiem bez uprawnień

Bardzo prosta obsługa - szybkie szkolenie, na tych łodziach nie musisz posiadać patentu aby zwiedzić uroki Jezioraka. Wspaniała przygoda dla całej rodziny.


Kajakiem po Welu 27 km

IMG_4993.jpg

Rzeka Wel posiada zarówno spokojne, rodzinne odcinki jak i etapy niemalże górskie, gdzie nawet najbardziej wprawni kajakarze muszą wykazać się sprawnością, żeby nie zaliczyć wywrotki.

Spływy kajakowe rzeką Drwęcą 38 km

Drwęca to jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych Polski. Jest zmienna i ciekawa, zarówno pod względem przyrodniczym, widokowym, jak i kulturowym. Mimo to, zachowała kameralny charakter i nawet w szczycie sezonu turystycznego nie jest nadmiernie zatłoczona. Dzięki temu spływy Drwęcą to znakomity sposób, by odpocząć, wyciszyć się i oderwać od zgiełku cywilizacji. Drwęca to idealny pomysł zarówno na krótkie spacery kajakowe, weekendowe wycieczki, jak i spływy wielodniowe. Kajak i Drwęca to doskonałe połączenie.

INSTYTUCJE KULTURY

Kino POKÓJ w Lubawie 6 km

Kinoteatr PASJA w Iławie 25 km